Cetonia aurata - Zlatoň obyčajný

Užívateľov profilový obrázok
lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Cetonia aurata - Zlatoň obyčajný

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 12. Marca 2013, 16:10

Tento druh nepatrí medzi tropické druhy a nájsť ho i v našej prírode. Lieta zvyčajne na okrajoch lesov, lúkach a sadá na kvety. Patrí medzi skarabeusovité chrobáky. Samec a samica: obe pohlavia sú si veľmi podobné o veľkosti asi 1,5 až 2cm. Sú svetlo zelenej farby s leskom. Odlíšiť samicu aj samca je veľmi ťažké. Imága sa dajú odchytiť v prírode na okrajoch lesov, lúkach a pod. Po prípade sa dajú nájsť aj larvy v pôde. Larvy nie sú kanibalistické. Sú schopné prezimovať, dokonca aj v prírode , vajíčka, larvy prezimujú a tak isto môžu prezimovať aj kukly. Potrava: ako takmer všetky dospelé zlatone sa živia ovocím ako jablko, hruška a pod. + medom, peľom s kvetov. Larvy sa živia spráchnivetým drevom a lístím listnatých stromov. Zlatone patria k farebne i tvarovo najkrajším chrobákom na svete, mnohé exotické druhy sa v poslednej dobe i chovajú v teráriách (insektáriách).

Tiež keď niekedy narazíte na kolóniu C. ligniperdus ktorá je v dreve, trošku sa pošparkáte ako ja minulé leto, tak vám vypadne aj vyše 10 Larválnych štádií. Dnes som v spráchnivenom pni kde bývala obrovská kolónia Lasius spp. [umbratus] našiel lariev tohto prekrásneho chrobáčika neúrekom a to stačilo iba nadvihnúť. Tento druh je v Čechách zákonom chránený. Na Slovensku je veľmi rozšírený.
Prílohy
P3120640.JPG
Larva Cetonia aurata v mieste nálezu
P3120640.JPG (86.93 KiB) 5831 zobrazení
P3120639.JPG
Larva C. aurata
P3120639.JPG (82.6 KiB) 5831 zobrazení
ceton_aurata_1.jpg
Dospelí jedinec
ceton_aurata_1.jpg (102.21 KiB) 5831 zobrazení

dynastes
Polyrhachis dives
Dátum registrácie: Pondelok, 18. Januára 2010, 07:14

Re: Cetonia aurata - Zlatoň obyčajný

Príspevok od užívateľa dynastes » Utorok, 12. Marca 2013, 19:19

samicka ma brusko pekne rovnomerne "gulate" ...
samcek ma na brusku priehlbinku (akoby lyzickou trosku odobrate...)

Messorus
SuperModerátor
Dátum registrácie: Sobota, 26. Decembra 2009, 19:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Messorus » Utorok, 12. Marca 2013, 21:16

Pekne ze sa zaujimas aj o ine skupiny hmyzu, mna tiez velmi fascinovalo vela skupin hmyzu a hlavne chrobaky- nosorozteky a zlatone, kym som nepresiel na mravce a zistil ake su super. Takze to si drz! ;) Tu larvu si urcoval len tak alebo aj podla nejakych klucov? Na Sk su min. 3 velmi podobne druhy takychto zlatonov ..

lukas
Myrmecia pavida
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Marca 2012, 14:33

Príspevok od užívateľa lukas » Utorok, 12. Marca 2013, 23:04

Nie, neurčoval som to podla klučov, ako hovoris zaujimam sa o to iba okrajovo. No su naozaj pekne kolko krat som ich videl na zahrade na kvetoch. Nevedel som že ich je viac druhov :) .

Napísať odpoveď