Svietiace huby (podhubie)

Užívateľov profilový obrázok
macmatej
Harpegnathos venator
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Svietiace huby (podhubie)

Príspevok od užívateľa macmatej » Utorok, 17. Marca 2015, 15:18

 
Podhubie svietiacich húb Panellus stipticus ktoré som za posledný rok vykultivoval. Svieti samotné podhubie aj plodnice. Na svetle sa podhubie javí ako biele radiálne rastúce vlákna. Jedná sa o bioluminiscenciu, teda huby si metabolickými procesmi samé vyrábajú svetlo, teda nenabíjajú sa na svetle ako fosfor. Intenzita svietenia je menšia ako u fosforu (porovnanie na fotke).


Ponúkam petriho misky so sterilnou živnou pôdou. Cena jednej misky s naočkovanou hubou 20€. Poštovné vrámci SK zdrarma(pri prevode na účet), inak dobierkou.

Okraj misky je obalený v polyetylénovej fólii, ktorá prepúšťa kyslík ale udržuje vlhkosť a zabraňuje kontaminácii. Misky boli sterilizované, naočkované a následne ponechané 2 týždne v karanténe. Teraz už ide o bez údržbový systém, ktorý udrží huby na žive po dobu niekoľkých mesiacov. Podhubie sa bude rozrastať po celej ploche. Ak zarastie celú plochu, bude ešte intenzívne svietiť niekoľko týždňov až mesiacov. Pri nižšej teplote rastie pomalšie. Ako sa vyčerpajú všetky živiny, podhubie začne pomaly vyhasínať po dobu niekoľkých týždňov. V tejto fáze môžete hubu preočkovať na nový substrát. Kto s tým nemá skúsenosti, asi mu to tak ľahko nepôjde a vypestovať plodnice chce tiež nejaké skúsenosti. Napr. ako s pestovaním hlivy.


Ako sa o huby starať? V žiadnom prípade misky neotvárajte! Uložte ich na nejaké tmavé chránené miesto. Napr. do nejakej papierovej škatule (huby dýchajú kyslík) alebo do skrine. Misku môžete kludne brať do rúk. Nenechávajte misku na slnku alebo pri zdroji tepla. Huby by sa mohli upiecť. Nenechávajte misku vo vlhkom či prašnom prostredí, mohlo by prísť ku kontaminácii živnej pôdy.


Niečo o hubách som spísal aj tu (strana 16).
Časom chystám aj slovenskú rozšírenú verziu.

https://www.youtube.com/watch?v=TWwrFXOIZUE[/video]
Prílohy
3p.jpg

Užívateľov profilový obrázok
macmatej
Harpegnathos venator
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Utorok, 27. Apríla 2010, 22:30
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Svietiace huby (podhubie)

Príspevok od užívateľa macmatej » Štvrtok, 2. Apríla 2015, 14:00

Jarná akcia. Posledné kusy zlacnené na 20€.

Napísať odpoveď